Andre arter

Trofæopmålinger med medaljepoint af vildgeder, gemse, muntjac mm. Se nedstående liste med medaljekravet på hvert enkelt art.

Følg TrophyPoint på Facebook, Instagram eller Youtube hvor der vil blive offentliggjort nyheder og billeder af trofæerne.

Bezoar Ibex

Medaljekrav SCI : bronze 70 - Sølv 94 2/8 - Guld 106 7/8
NavnLandDatoPoint
Erik HansenTyrkiet2016111 1/8
Rasmus KjærTyrkiet2013106 6/8
Leif PedersenTyrkiet201498 4/8

CWD - Vandrådyr

Medaljekrav CWD : bronze 180 - Sølv 190 - Guld 210 -
NavnLandDatoPoint
Per MøllerEngland2016224
Jan JensenEngland2017224
Daniel JohnsenEngland2018224
Hans HaarsløvEngland2018224
HalcEngland2018222
Kasper PedersenEngland2016220
Rene MøllerEngland2016214
Hans HaarsløvEngland2018214
Knut ÅsmundEngland2018212
Morten HagemannEngland2016210
Per Evan PetersenEngland2015194
Anders Bendix CEngland2018192
Jens HansenEngland2014186
Kasper HansenEngland2013182
Ole NørskovEngland2014181

Stang Elg Scandinavien

Medaljekrav CIC : bronze 250 - Sølv 275 - Guld 300 -
NavnLandDatoPoint
Kasper Revsbæk HolmfredSverige2013255,17
Rene Vestergaard JensenSverige2010252,46
Knud R JensenSverige2016252,35
Per Buchardt PedersenSverige2009239,35
Peter GrothSverige2010228,25

Gemse - Chamois

Medaljekrav CIC : bronze 100 - Sølv 105 - Guld 110 -
NavnLandDatoPoint
Dennis ChristensenKroatien2017105,33
Lars Pank JensenRumænien2018102,90
Søren W KØstrig2018100,05
Erwind Werner JensenRumænien2018100,05
Eik JensenRumænien Hun Gemse201896,28
Lars BuchardØstrig200296,20

Manchurian Sika

Medaljekrav CIC : bronze 300 - Sølv 350 - Guld 400 -
NavnLandDatoPoint
Thomas PedersenUkraine2017346,80

Muntjac

Medaljekrav Muntjac : bronze 56 - Sølv 58,5 - Guld 61 -
NavnLandDatoPoint
Bent PetersenEngland201566,50
Per HinstEngland201664,90
Jimmy SørensenEngland201764,50
Jens Oluf ThomsenEngland201763,20
Ole NørskovEngland201462,80
Jimmy SørensenEngland201760,70
Jens PedersenEngland201560,20
Jimmy SørensenEngland201760,00
John FoleyEngland201559,60
Kasper PedersenEngland201658,50
Darren KenettEngland201557,90
Daniel JohnsenEngland201856,70
Hans LarsenEngland201456,30
Anders Bendix CEngland201856,00
Anker Høgh RasmussenEngland201554,65
Jesper MogensenEngland201852,4
Scott AEngland201751,90
HalcEngland201850,90
Pete BigEngland201850,60
Eigil AndersenEngland201450,50
HalcEngland201850,20

Moose Rusland - Kamchatka

Medaljekrav SCI : bronze 366 - Sølv 475 4/8 - Guld 535 -
NavnLandDatoPoint
Mogens NørregaardRusland2016488 4/8
Jens CalundanRusland2016481

Vildged

Medaljekrav CIC : bronze 270 - Sølv 290 - Guld 310 -
NavnLandDatoPoint
Christian StaunskærIrland2016398,60
Kasper PedersenScotland2015380,70
Niels HansenScotland2016310,10

SCI Gemse New Zealand

Medaljekrav SCI : bronze 20 - Sølv 24 5/8 - Guld 26
NavnLandDatoPoint
John KjærNew Zealand201627 3/8
Jens DalsgaardNew Zealand201525 2/8
Daniel OlesenNew Zealand201324 6/8

Muskus ox

Medaljekrav SCI : bronze 60 - Sølv 70 1/8 - Guld 73 7/8 -
NavnLandDatoPoint
Nikolaj PGrønland201866 2/8
Clara BGrønland201864 2/8

SCI Thar Himalayan

Medaljekrav SCI : bronze 37 - Sølv 40 4/8 - Guld 42 5/8
NavnLandDatoPoint
Sanne KjærNew Zealand201644 1/8
Ronni PetersenNew Zealand201741 1/8
Hans JeppensenNew Zealand201741
Anders SchneiderNew Zealand201539

Spansk Stenbuk

Medaljekrav CIC : bronze 205 - Sølv 220 - Guld 230 -
NavnLandDatoPoint
Jesper AndersenSpanien2017228,95
Niels Burtenshaw ThuesenSpanien2017227,71
Vagn LethSpanien2014218,94
Patrich HowaldtSpanien2017214,87
Thyge JacobsenSpanien2017206,96
Benny PedersenSpanien2017205,50
Tue Bech HansenSpanien2017199,29
Kasper PedersenSpanien2016194,53
Carsten SkakkebækSpanien2017193,00
Henning Blom JensenSpanien2014176,50

Beceite Ibex

Medaljekrav SCI : bronze 69 - Sølv 75 3/8 - Guld 80 1/8 -
NavnLandDatoPoint
Ivar Spanien201875 5/8

Ronda Ibex

Medaljekrav SCI : bronze 56 - Sølv 62 1/8 - Guld 66 4/8 -
NavnLandDatoPoint
Jens KSpanien201860 4/8